Akademisk Kor, Århus blev dannet i 1985 og dirigeres i dag af Jonas Rasmussen.
Akademisk Kor, Århus er et af Danmarks førende professionelt arbejdende amatørkor og består af sangere i alderen 20-35 år med tilknytning til musiklivet omkring Aarhus Universitet og Det Jyske Musikkonservatorium.
Hvert år synger koret omkring 15 koncerter rundtom i Danmark samt deltager i konkurrencer i udlandet, heriblandt Japan, England, Tyskland, Italien, Østrig og USA.
Ved koncerten i Mariager kirke synges musik, som koret skal fremføre til European Choir Games, der næste år bliver afholdt i Aarhus, og Llanggollen Choral Championship i Wales, som koret deltager i med samme repertoire. Repertoiret indbefatter Bo Holten, Wolfram Buchenberg, Joanna Marsh m.fl.
I anledning af korets 40 års jubilæum bliver der også fremført et nyt værk komponeret til korets jubilæum.
Hør koret synge Svend S. Schultz "Yndigt dufter Danmark".
Pressemeddelelse . . . . .Korkoncert i Mariager kirke. Danmark er et lille land, og Aarhus er en relativt lille by. Ikke desto mindre hører et af verdens bedste kor hjemme i Aarhus.
I 2019 vandt Akademisk Kor Århus World Choral Championship i Tokyo, Japan og året inden løb koret med Grand Prize-prisen ved Rimini International Choral Competition, og senest i 2022 blev det til en Grand Prix titel i konkurrencen “Sing for Gold” i Barcelona. Akademisk Kor, Århus er et af Danmarks førende professionelt arbejdende amatørkor og består af sangere i alderen 20-35 år med tilknytning til musiklivet omkring Aarhus Universitet og Det Jyske Musikkonservatorium. Koret dirigeres af Jonas Rasmussen.
Ved koncerten i Mariager kirke lørdag d. 5. april kl. 16:00 synges musik, som koret skal fremføre til European Choir Games, der bliver afholdt i Aarhus i juni og juli i år. Repertoiret indbefatter Bo Holten, Wolfram Buchenberg, Joanna Marsh m.fl.
I anledning af korets 40 års jubilæum bliver der også fremført et nyt værk komponeret til korets jubilæum. Der tages en beskeden entré til koncerten.